W dniach 16-18 września 40 przedstawicieli z Lokalnych Grup Działania Dolnego Śląska brało udział w wizycie studyjnej
zorganizowanej w ramach operacji pt.: „Dobre przykłady realizacji wielofunduszowych LKS-ów jako źródło wiedzy i doświadczeń w rozwoju międzyterytorialnej współpracy pomiędzy lokalnymi grupami działania”.
Tematem wizyty w województwie podlaskim było: wdrażanie wielofunduszowych strategii oraz Smart Village.
DZIEŃ 1
Pierwszego dnia uczestnicy wyjazdu spotkali się z Bożeną Chrząstowską – Kierownikiem Miejsko- Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Drohiczynie. Podczas tego spotkania Bożena Chrząstowska zaprezentowała przykłady projektów zrealizowanych ze środków wielofunduszowej Lokalnej Strategii Rozwoju Stowarzyszenia “Lokalna Grupa Działania – Tygiel Doliny Bugu”. Następnie uczestnicy wyjazdu odwiedzili obiekty wsparte w ramach wielofunduszowej LSR:
- Świetlicę środowiskową w Drohiczynie (http://podlasie24.pl/drohiczyn/region/270-tys.–dla-swietlicy-srodowiskowej-w-drohiczynie-289a0.html);
- Klub seniora w Drohiczynie (http://www.podlasie24.pl/drohiczyn/region/w-drohiczynie-rozpoczal-dzialalnosc-klub-seniora–28b84.html);
- Środowiskowy Dom Samopomocy w Putkowicach Nadolnych (http://www.drohiczyn.pl/news,860,srodowiskowy-dom-samopomocy-w-putkowicach-nadolnych-oficjalne-otwarcie.html).
DZIEŃ 2
W drugim dniu wyjazdu uczestnicy spotkali się z przedstawicielami Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego. W spotkaniu uczestniczyły:
- Elżbieta Filipowicz – Dyrektor Departamentu Rozwoju Obszarów Wiejskich;
- Małgorzata Kukor-Kołodko – z-ca Dyrektora Departamentu Europejskiego Funduszu Społecznego;
- Diana Seweryńska – Kierownik Referatu ds. nadzoru nad Lokalnymi Grupami Działania;
- Bożena Sakowicz – Referat Kontroli Projektów.
Elżbieta Filipowicz – Dyrektor Departamentu Rozwoju Obszarów Wiejskich podzieliła się doświadczeniami Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego w zakresie wprowadzenia wielofunduszowości. Diana Seweryńska – Kierownik Referatu ds. nadzoru nad Lokalnymi Grupami Działania omówiła „Wdrażanie instrumentu RLKS w województwie podlaskim w perspektywie finansowej 2014-2020”, a Małgorzata Kukor-Kołodko – z-ca Dyrektora Departamentu Europejskiego Funduszu Społecznego przybliżyła zasady realizacji wielofunduszowych RLKS-ów z wykorzystaniem środków Europejskiego Funduszu Społecznego.
Następnie Joanna Sokulska – Prezes Podlaskiej Sieci LGD, Dyrektor Biura LGD Puszcza Knyszyńska podzieliła się doświadczeniami Podlaskiej Sieci Lokalnych Grup Działania oraz Lokalnej Grupy Działania Puszcza Knyszyńska w zakresie wielofunduszowości.
Drugi cykl spotkań rozpoczął dr. Andrzej Hałasiewicz – ekspert ds. rozwoju obszarów wiejskich, który przybliżył ideę SMART VILLAGE (SV). Inteligentne wioski to społeczności na obszarach wiejskich, które stosują innowacyjne rozwiązania, aby zwiększyć swoją odporność, wykorzystując lokalne mocne strony i nowe możliwości. Opierają się na partycypacyjnym podejściu do opracowania i wdrożenia swojej strategii, mającej na celu poprawę ich warunków gospodarczych, społecznych i/lub środowiskowych, w szczególności poprzez wykorzystanie rozwiązań oferowanych przez technologie cyfrowe. Inteligentne wioski korzystają ze współpracy i sojuszy z innymi społecznościami i podmiotami na obszarach wiejskich i miejskich. Inicjowanie i wdrażanie strategii Smart Village może opierać się na istniejących inicjatywach i może być finansowane z różnych publicznych i prywatnych źródeł.
Następnie Justyna Paluch, reprezentująca: Firmę „Samo Jabłko”, „Zakamarek Klimczyce”, Sieć współpracy „Naturalnie nad Bugiem” oraz „Inkubator Przetwórstwa” zaprezentowała kompleksowy rozwój obszarów wiejskich w oparciu o przedsiębiorców lokalnych.
W trakcie drugiego dnia wizyty uczestnicy mieli możliwość spotkać się po raz kolejny z właścicielami obiektu „Zielony zakątek”. Zaprezentowane zostały projekty realizowane ze środków PROW w ramach LSR:
- Centrum Edukacji Przyrodniczej;
- Inkubator Przetwórstwa;
- Podlaski Ogród Botaniczny.
DZIEŃ 3
Trzeciego dniu wyjazdu uczestnicy wizyty studyjnej spotkali się z Piotrem Siniakowiczem – Burmistrzem Miasta Siemiatycze oraz Ewą Romaniuk – dyrektorem Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Siemiatyczach.
Burmistrz Miasta Siemiatycze – Piotr Siniakowicz oprowadził uczestników wyjazdu po nowopowstającym basenie miejskim. Jest to jedna z bardziej nowoczesnych inwestycji w kraju. Jej innowacyjność polega na tym, że na basenie zastosowano niskoenergetyczne rozwiązania związane z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii – geotermii, energii odpadowej, czy słonecznej. Siemiatycki basen wyróżnia również metoda uzdatniania wody basenowej i źródło ciepła.
Piotr Siniakowicz omówił również projekty, które Miasto Siemiatycze zrealizowało w ramach Lokalnej Strategii Działania „Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania – Tygiel Doliny Bugu”. Są to m.in.:
- „CZYSTE POWIETRZE NAD SIEMIATYCZAMI – WYMIANA KOTŁÓW C.O.”;
- SŁONECZNE DACHY MIASTA SIEMIATYCZE;
- SIEMIATYCKI KLUB JUNIORA – PRZEBUDOWA BUDYNKU SANITARNO-TECHNICZNEGO NA POTRZEBY UTWORZENIA ŚWIETLICY ŚRODOWISKOWEJ;
- ROZSZERZENIE OFERTY ŚWIETLICY ŚRODOWISKOWEJ W SIEMIATYCZACH;
- DLA SIEMIATYCZ RAZEM;
- KLUB AKTYWNEGO SENIORA W SIEMIATYCZACH;
- MAŁA REWITALIZACJA W MIEŚCIE SIEMIATYCZE: PLAC INTEGRACJI SPOŁECZNEJ – ETAP I.
Następnie razem z Ewą Romaniuk – dyrektorem Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Siemiatyczach oraz Grażyną Jaszczołt – Kierownikiem Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej uczestnicy wyjazdu odwiedzili „Siemiatycki Klub Juniora”, który otrzymał dofinansowania w ramach Lokalnej Strategii Działania „Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania – Tygiel Doliny Bugu”.
Oferta „Siemiatyckiego Klubu Juniora” skierowana jest do dzieci i młodzieży w wieku od 7 do 18 lat. Świetlica została utworzona z myślą o rodzinach wymagających wsparcia w wypełnianiu funkcji opiekuńczo-wychowawczej.
Na zakończenie wyjazdu uczestnicy zjedli pyszny lokalny obiad w „Pensjonacie Cezar”. „Pensjonat Cezar” należy do sieci współpracy „Naturalnie nad Bugiem”.
Więcej informacji znajduje się na stronie: