tel. 509 347 189
biuro@lgdodra.pl

AKTUALNOŚCI

Garncarstwo na nowo czyli pracownia ceramiczna w Malczycach

W Krainie Łęgów Odrzańskich powstała pracownia w której tradycyjne rzemiosło łączy się z nowoczesnym designem.

W miejscowości Malczyce dzięki środkom z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 na podejmowanie działalności gospodarczej, w przedwojennych zabudowaniach gospodarczych powstała pierwsza w Łęgach pracownia garncarska.

Dzięki projektowi pn. „Pracownia garncarska w Krainie Łęgów Odrzańskich” niszczejące zabudowania otrzymały nowe życie. Projekt zakładał przebudowę pomieszczeń gospodarczych i zmianę sposobu użytkowania na pracownię ceramiczną.

Celem operacji było stworzenie miejsca pracy, poprzez założenie nowej firmy zajmującej się produkcją ceramiki, oferującą usługi związane ze spędzaniem wolnego czasu i rozwoju umiejętności manualnych.

Operacja polegała na połączeniu trzech pomieszczeń w jedno, wyrównaniu poziomu podłóg, ociepleniu budynku, wymianie okien i drzwi. Doprowadzone zostały również media: woda, prąd, kanalizacja. Wnętrza zostały wykończone z zachowaniem charakterystycznych elementów architektury jak ceglana ściana czy widoczne belki stropowe. Wykonana została również instalacja gazowa pozwalająca wykorzystać przemysłową technologię w małej manufakturze i uzyskiwać naczynia niezwykle piękne i orientalne w charakterze.

Dzięki operacji powstała przestrzeń w której produkowane są unikatowe naczynia przy użyciu koła garncarskiego. To jedyna taka pracownia na naszym terenie w której produkcja naczyń użytkowych opiera się na tej tradycyjnej technice. Jest to również miejsce w którym odbywać się będą warsztaty i spotkania. Rozwijać się będzie kulturalne życie regionu. Pracownia ma również potencjał turystyczny i ambicje stworzenia szkoły garncarstwa.

Zapraszamy na stronę firmy: https://www.manoceramics.pl/

oraz do mediów: https://www.facebook.com/MANO.ceramics  i  https://www.instagram.com/manoceramics/

 

Print Friendly, PDF & Email