tel. 509 347 189
biuro@lgdodra.pl

AKTUALNOŚCI

ŁĘGI ODRZAŃSKIE Z WŁASNYM UJĘCIEM WODY

Pomysł na założenie własnej działalności gospodarczej narodził się rok temu – opowiada Pan Bartłomiej z Pisarzowic, beneficjent pomocy na podejmowanie działalności gospodarczej w działaniu 19.2 PROW.

Podczas planów wykonania studni głębinowej na własnej działce, badając oferty firm wykonujących takie usługi, okazało się, że popyt jest bardzo duży, a firm niewiele. Terminy wykonania studni głębinowej wiążą się z bardzo długim czasem oczekiwania, wynoszącym około sześciu miesięcy.

Woda to życie, dlatego coraz częściej społeczeństwo pragnie posiadać własną studnię na działce, nawet wtedy, kiedy istnieją przyłącza do sieci wodociągowej. Ze względu na zmiany klimatyczne w wielu rejonach występują problemy z wodą. W okresie letnim spotykamy się z zakazami dotyczącymi podlewania ogrodów w związku z panującym niskim poziomem wód. Każdy, kto posiada ogród wie, jak ważne jest systematyczne podlewanie, zwłaszcza w upalne dni.

Natrafiłem na ogłoszenie o naborze wniosków na podejmowanie działalności gospodarczej w ramach Przedsięwzięcia Przedsiębiorczy Mieszkańcy „Krainy Łęgów Odrzańskich”.  Stwierdziłem, że warto spróbować i udało się otrzymać pomoc z EFRROW (Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich)

Dofinansowanie w kwocie 60 tysięcy złotych zostało przeznaczona na zakup niezbędnego sprzętu do wykonywania studni głębinowych tj.  nowoczesnej wiertnicy pionowej o niewielkich rozmiarach, co sprawi, że usługa wiercenia studni będzie możliwa niemal na każdej działce, nie powodując zniszczeń w ogrodzie i na posesji. Staranny dobór maszyny do wiercenia studni sprawi, że usługa będzie atrakcyjna w porównaniu do konkurencji, która często posiada stary i ciężki sprzęt. Obecnie na własne ujęcie wody decyduje się duża grupa osób posiadająca zagospodarowany ogród, gdzie przyjazd maszyny wielkogabarytowej staje się właściwie niemożliwy.

Zmiany klimatyczne powodują często suszę, która uniemożliwia podlewanie przydomowych ogrodów. Posiadanie własnego ujęcia wody pozwoli przeciwdziałać tym zmianom. Inwestycja i cała działalność ma charakter energooszczędny i prośrodowiskowy. Nie generuje odpadów i zanieczyszczeń, ani innych czynników szkodliwych dla środowiska. Będzie miała również wkład w oszczędności zużycia wody z sieci wodociągowej. Dostęp do własnego ujęcia wody przyczyni się do ochrony środowiska i klimatu.

tel: 731-430-367

 

 

Print Friendly, PDF & Email