tel. 509 347 189
biuro@lgdodra.pl

AKTUALNOŚCI

Święto geocachingu w Ścinawie

W słoneczną sobotę 26 marca, blisko setka (!) miłośników geocachingowej turystyki zameldowała się w okolicach Ścinawy

by wziąć udział w „Geocachingowym powitaniu wiosny”, organizowanym przez LGD Kraina Łęgów Odrzańskich i Fundację EventSilesia. Goście przybyli z najróżniejszych stron Polski, między innymi z Gorzowa, Warszawy, Poznania, Zielonej Góry, Łodzi, Opola, Górnego Śląska.

Na mapie miasta i gminy Ścinawa pojawiło się blisko sześćdziesiąt skrzynek, spiętych w kilka geościeżek. Zostały ukryte w najróżniejszych interesujących miejscach, tak aby poszukiwacze mogli przy okazji zwiedzić piękne nadodrzańskie okolice. Wiekowe kościoły, zapomniane pomniki i dworki, ścinawski port, krzyże pokutne, starorzecza Odry, malowniczy Dziewin z łęgowymi lasami i łąkami, wiatrak koźlak w Buszkowicach, schrony linii Oderstellung – to tylko niektóre z „okeszowanych” miejsc. Poszukiwacze skarbów mogli przy okazji poznać niektóre legendy Ziemi Ścinawskiej, na przykład tę o zmorach z Dębca lub o księciu Konradzie – miłośniku piwa, a odwiedzając Galerię Dziewin, skosztować słodkiego poczęstunku przygotowanego przez gościnnych gospodarzy.

Od godziny 16.00 w ścinawskim porcie można było ogrzać się przy ognisku, skosztować wyśmienitej grochówki, chleba ze smalcem i ścinawskich specjałów warzywnych. Na rejsy Łęgową Damą po Odrze zapraszał Henryk Smelkowski – bosman ścinawskiego portu, fantastycznie umilając wycieczki ciekawostkami i gawędami o Odrze i okolicy.

Podczas spotkania prowadzona była zbiórka gier, zabawek, puzzli, słodyczy na rzecz ukraińskich dzieci od kilku tygodni przebywających w ścinawskim Pałacyku. Efekt przekroczył najśmielsze oczekiwania – udało się zebrać mnóstwo przydatnych rzeczy. Dodatkową niespodziankę przygotowali geokeszerzy ze Śląska, którzy przywieźli 40 gotowych wyprawek szkolnych. Wszystkie dary zostały przekazane jeszcze w sobotni wieczór. Kochani geokeszerzy – bardzo serdecznie dziękujemy za wielkie serce, jesteście po prostu fantastyczni!

Organizatorzy dziękują wszystkim uczestnikom za przybycie i za ogromny ładunek pozytywnej energii, jaka towarzyszyła ścinawskiemu spotkaniu, i już powoli zaczynają planować kolejne geocachingowe spotkanie – tym razem w czasie wakacji. Do zobaczenia!

A tutaj znajdziecie opinie keszerów na temat skrzyneczki w Dziewinie 🙂

https://opencaching.pl/viewcache.php?cacheid=87391

Na deser filmowa relacja z wiosennego eventu w Ścinawie, przygotowana przez Victora :))

Print Friendly, PDF & Email