tel. 509 347 189
biuro@lgdodra.pl

AKTUALNOŚCI

TEKA ŁĘGOWYCH MOŻLIWOŚCI

W Wołowie powstało nowe miejsce na mapie aktywności lokalnej, poddasze nad Pizzerią PAPI otwiera się na współpracę z organizacjami pozarządowymi, nie tylko lokalnymi.

Dzięki realizacji operacji pn.”Teka łęgowych możliwości”, która miała na celu restaurację wołowskiego zabytku, poprzez adaptację poddasza na cele społeczno -użyteczne, zyskaliśmy nowe, atrakcyjne miejsce spotkań, eventów, warsztatów i wszelakiej aktywności społecznej. Inicjatywa wołowskich przedsiębiorców jest kapitalnym przykładem na współpracę międzysektorową, która zaowocowała powstaniem przestrzeni otwartej na aktywność społeczną i obywatelską.

W ramach operacji dofinansowanej ze środków Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2024-2020 – inicjatywa LEADER, zmodernizowano wołowski zabytek poprze remont dachu o powierzchni , termomodernizację poddasza,  ocieplenie wełną mineralną; wstawienie nowych okien połaciowych oraz włazów inspekcyjnych przy kominach, wykonano nowe pokrycie dachowe, wykonano nową instalację elektryczną wraz z oświetleniem adaptowanej części poddasza; wykonano instalację wodno-kanalizacyjną i wiele innych elementów, a co za tym idzie zmiana jego przeznaczenia – wykonanie nowego układu funkcjonalnego modernizowanej części poddasza, wykonano pokrycie podłóg, dwa pomieszczenie sanitarne dedykowane do funkcji pomieszczenia kulturalno-konferencyjnego, na które składa się część socjalna (toaleta) oraz sala warsztatowa. Tak zaaranżowana przestrzeń zwiększy atrakcyjność prowadzonych działań edukacyjnych, m.in. związanych z tematyką przyrody i dziedzictwa Krainy Łęgów Odrzańskich, a zastosowane podczas remontu rozwiązania sprzyjające ochronie przyrody spotęgują efekt prowadzonej na poddaszu działalności edukacyjnej związanej z upowszechnianiem wiedzy z zakresu ekologii i ochrony środowiska oraz klimatu. Realizacja projektu to ważny moment na propagowanie i rozwój partnerstw prywatno-społecznych, które w znacznym stopniu przysłużą się rozwojowi trzeciego sektora. To czas i miejsce na nawiązywanie kontaktów, budowanie stałych relacji, wypracowywanie celów, dążenie do ich realizacji – z ukierunkowaniem na wypracowanie korzyści społecznych, jako jednych w ważniejszych efektów działań.

Innowacyjność projektu polega na stworzeniu przestrzeni i jej udostępnieniu na cele społeczno-użyteczne. Jest to nowatorskie podejście do angażowania lokalnej społeczności, z efektów operacji będą korzystać organizacje pozarządowe, mieszkańcy, grupy nieformalne, inicjatywne, które prowadzą działania w sferze pożytku publicznego na rzecz ogółu społeczności, w zakresie: edukacji, kultury, sztuki. Przekazanie przestrzeni w prywatnym obiekcie na tego typu działalność jest innowacja na skalę całego obszaru LGD. Dowodem na co są porozumienia o współpracy zawarte z lokalnymi ngo. W okresie realizacji zadania, tuż po zakończonym remoncie, wraz z organizacjami pozarządowymi rozpoczęto działania szkoleniowe. Zapraszamy na PODDASZE W PAPI 🙂

 

Print Friendly, PDF & Email