Odrzańskie Centrum Produktu i Usług Lokalnych Krainy Łęgów Odrzańskich – pierwsze decyzje o przygotowaniu projektu i jego lokalizacji podjęte.
Zarząd Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania Kraina Łęgów Odrzańskich rozpoczął przygotowania do realizacji projektu budowy centrum o następujących funkcjach:
– Inkubatora przetwórczego, w którym planujemy m.in. wykreować nowe produkty;
– Ekspozycji produktów lokalnych w szczególności zaaranżowanych kompozycji prac rzemiosła i rękodzieła eksponatów, prac artystów;
– Dystrybucji produktów poprzez trzy główne kanały – pkt sprzedaży, sklep internetowy, urządzenia vendingowe (automaty sprzedażowe);
Spośród ofert nieruchomości wybrano lokalizację na terenie SAG Ścinawa.
Jest to kluczowy projekt dla obrotu produktów lokalnych w ramach Łęgowej Pętli Dostaw, a za pomocą innowacyjnych maszyn vendingowych ma szansę wpłynąć na rozwój lokalnych marek.
Jest to również doskonała propozycja wychodząca naprzeciw potrzebom zwalczania skutków covid-19 jak również Strategii Państwa Polskiego dotyczącej konsolidacji rynku rolno- spożywczego.
Obiekt został zaprojektowany tak żeby była możliwość jego rozwoju i realizacji kolejnych etapów z myślą o aplikowanie o środki z różnych programów pomocowych
Co przyświecało w podjęciu decyzji realizacji takiego projektu ?
Potrzeby
- Zapotrzebowanie rynkowe –popyt na wyroby tradycyjne, produkty lokalne oraz usługi turystyczne w tym związane z kuchnią tradycyjną
- Zapytania wytwórców – poszukiwanie sposobów sprzedaży i zwiększenia sprzedaży produktów ;
- Rozwój turystyki – otoczenie tras turystycznych (rowerowych , kajakowych, pieszych);
- Potrzeba biznesowa –zwiększenie dostępności do produktów a co za tym idzie zwiększenie ich sprzedaży;
- Organizacyjna – stworzenie infrastruktury, dystrybucyjnej produktów i oferującej usługi
Dotychczasowa idea organizacji potrzebuje zmiany, poprawy lub stworzenia czegoś, co jej pomoże w realizacji misji.
Cele
- Stworzenie warunków do obrotu produktami lokalnymi;
- Stworzenie i koordynacja kanałów dystrybucji ;
- Umożliwienie magazynowania produktów przetworzonych ;
- Skupienie i wystawienie w jednym miejscu produktów rzemiosła i rękodzieła;
- Kreowanie nowych produktów lokalnych przy współpracy z Inkubatorami;
- Utworzenie kompleksowej oferty turystycznej
Interesariusze
Osoby lub grupa osób mogące mieć oczekiwania, które trzeba spełnić przygotowując projekt. (warto tu sobie odpowiedzieć na pytanie dla kogo my to robimy?)
Kogo warto wziąć pod uwagę:
- Użytkownika projektu: osobę, która będzie korzystać z tego, co powstanie w momencie stworzenia projektu. (należy wziąć pod uwagę tych którzy są już z nami i tych potencjalnych, którzy do nas dołączą) Rękodzielnicy, rzemieślnicy, współpracujący z LGD oraz potencjalni Twórcy
- Zespół projektowy: wszyscy, którzy będą coś robić na rzecz projektu. (pracownicy LGD)
- Dostawcy, od nich zależy jakość projekt i warto ich uwzględnić (dobrze dobrać wykonawców)
- Turyści podróżujący trasami
- mieszkańcy Dolnego Śląska – dostęp do zdrowej i ekologicznej żywności
- Potencjalni klienci wyrobów ( dietetycy, foodtrucki, sprzedawcy )
- Instytucje samorządowe w tym donator Urząd Marszałkowski
Do realizacji projektu zbudowaliśmy partnerstwo składające się z kilku Lokalnych Grup Działania, jak Wrzosowa Kraina, Partnerstwo Ducha Gór i Partnerstwo Kaczawskie, z którymi złożyliśmy Projekt Współpracy do Urzędu Marszałkowskiego. Wobec tego, projekt ma wymiar nie tylko lokalny, ale i regionalny ! Podobne obiekty powstaną na terenie całego Dolnego Śląska, co pozwoli zbudować nam sieć dystrybucji, a to może mieć już inny wymiar i większy obszar oddziaływania !!
Kto będzie operatorem powstałej sieci Dystrybucji ?
Jesteśmy przekonani że LGD nie poradzi sobie jako operator takiego przedsięwzięcia. Do tego celu należało by powołać spółkę z o.o., zakładając, iż Stowarzyszenie będzie udziałowcem większościowym a udziałowcami mogą być także Firma X oraz Gminy: X Y Z, oraz inne osoby fizyczne i prawne, dzięki czemu spółka powinna mieć szerszy zakres działania gospodarczego.
Zakres działalności spółki, określa zatwierdzony przez KRS zmieniony statut Stowarzyszenia LGD KŁO, dostępny na stronie https://lgdodra.pl/partnerstwo/struktura/statut/ który w § 4 określa szczegółowy zakres prowadzonej działalności gospodarczej.