W okresie od 1 sierpnia 2023 roku do 31 grudnia 2024 nasze Stowarzyszenie realizuje projekt pn. “Inteligentne wsie” (ang. Smart villages), na który pozyskaliśmy środki z programu Erasmus+ ( KA122-ADU – Krótkoterminowe projekty na rzecz mobilności dorosłych osób uczących się i kadry w sektorze edukacji dorosłych).
W ramach zadania:
1) kadra naszego Stowarzyszenia udział weźmie w dwutygodniowym kursie języka angielskiego na Malcie (październik 2023), w efekcie którego zwiększy ona swoje kompetencje językowe oraz kulturowe – poprzez obcowanie w środowisku wielokulturowym, a także w 5-dniowym działaniu (kwiecień 2024), mającym na celu obserwację pracy w Hiszpanii, w efekcie którego podniesie ona swoją wiedzę w zakresie idei smart villages;
2) odbiorcy naszych działań (osoby, które złożyły wnioski na stworzenie – w swoich środowiskach – koncepcji smart villages), udział wezmą w 5-dniowej mobilności (październik 2024) w Hiszpanii, w efekcie którego podniosą swoją wiedzę w zakresie wdrażania idei smart villages w swoich środowiskach.
Powyższe pozwoli nam na osiągnięcie celów programu Erasmus+ jakim jest – w ramach uczenia się przez całe życie -wspieranie edukacyjnego i osobistego rozwoju; promowanie niezawodowej edukacji dorosłych; rozwój organizacji i podnoszenie kompetencji kadry, a także zwiększenie udziału dorosłych osób uczących w działaniach edukacyjnych.
W dniach 2-13 października 2023 roku, kadra naszego stowarzyszenia (4 osoby) udział wzięła w kursie języka angielskiego, który realizowany był w jednej z maltańskich szkół. Celem kursu było podniesienie kompetencji językowych naszej kadry – poprzez udział w intensywnym kursie językowym, jak także kulturowych – poprzez obcowanie w środowisku wielokulturowym.
Inteligentne wsie – pod takim hasłem kadra naszego stowarzyszenia oraz beneficjenci, którzy otrzymali wsparcie finansowe na stworzenie koncepcji Smart Villages, poprzez wizyty u hiszpańskiego partnera, podnosić będą swoje kompetencje w powyższym zakresie.
W dniach 21-22 marca 2024 r., delegacja z naszego stowarzyszenia udział wzięła w wizycie przygotowawczej, która była wstępem do nawiązania polsko-hiszpańskiej współpracy. Powyższa odbywała się w ramach projektu Smart Villages, który nasze stowarzyszenie realizuje od sierpnia 2023 roku, w ramach programu Erasmus+. Celem wizyty było poznanie naszego hiszpańskiego partnera oraz wspólne wypracowanie programu planowanego działania jakim jest tz. job shadowing. Udział w obserwacji pracy, już w kwietniu br., weźmie kadra naszego stowarzyszenia.
Podczas wizyty przygotowawczej poznałyśmy ludzi, strukturę i cele jednej – ADISMONTA – z 24 Lokalnych Grup Działania, które funkcjonują na obszarze Estremadury. Ważną jej częścią była również wizyta w Stowarzyszeniu REDEX, które skupia powyższe, tworząc sieć hiszpańskich (obszar Estremadury) Lokalnych Grup Działania. Wartością dodaną tego krótkiego, acz niezwykle intensywnego pobytu, były wizyty w wyjątkowych miejscach i spotkania z inspirującymi ludźmi.
Hiszpania to kraj, który darzę ogromnym sentymentem, a otwartość jej mieszkańców sprawia, że czuję się tam jak w domu (mimo nieznajomości języka hiszpańskiego 🙂 ). Tym bardziej cieszy mnie fakt, że wraz z moimi koleżankami ze Stowarzyszenia oraz społecznością Krainy Łęgów Odrzańskich, czerpać będziemy wiedzę właśnie od hiszpańskich partnerów. Ich procesowe podejście do koncepcji Smart Villages, cele i sposoby jej wdrażania oraz zaangażowanie na rzecz podnoszenia jakości życia na obszarach wiejskich, utwierdza mnie w przekonaniu, że trafiłam do odpowiedniego miejsca i na wyjątkowych ludzi.
Relacja z wizyty przygotowawczej – hiszpański punkt widzenia:)
W dniach 22 -26 kwietnia br. kadra naszego stowarzyszenia udział wzięła w obserwacji pracy. Job shadowing miejsce miał u naszego hiszpańskiego partnera. Przez cały tydzień miałyśmy okazję obserwować pracę pracowników, goszczącego nas Stowarzyszenia, co pozwoliło nam na rozwój naszych kompetencji. Niezwykle istotna w powyższym zakresie była dla nas kwestia związana z wdrażaniem procedur Smart Villages na obszarze Estremadury, jak także projektowanie związanych z nimi rozwiązań. Nie zabrakło również czasu na podglądanie SMART rozwiązań w terenie oraz spotkań z niezwykłymi ludźmi, m.in. przedstawicieli hiszpańskich LGD, lokalnych władz, izby handlowej czy odpowiednika polskiego KSOW-u.
Na naszą prośbę zaprezentowano nam SMART rozwiązania w obszarze:
- kultury i sztuki – miałyśmy okazję poznać projekty m.in. “Magiczna jesień” czy “Krajobraz kulturowy”, spotkałyśmy się z lokalnym artystą – Miguel Samson oraz twórcami sztuki ulicznej PEKOLEJO
- turystyki – zwiedziłyśmy tradycyjne hiszpańskie Casa Rural oraz nowoczesne – wykorzystujące nowe technologie – apartamenty, wzięłyśmy udział w rowerowej przejażdżce Via Verde, poznałyśmy aplikację Inventrip i zwiedziłyśmy, wybrane, lokalne zabytki i muzea
- produktu lokalnego – ważnym dla nas punktem była wizyta w tutejszej szynkarni, poznanie procesu przygotowania fig (od pola do stołu) oraz wizyta w sklepiku z regionalnymi produktami, a także degustacja lokalnych produktów.
Powyższego miałyśmy okazję doświadczyć dzięki Stowarzyszeniu ADISMONA, które nas gościło, REDEX – sieć LGD-ów działających na obszarze Estremadury, Velle Del Ambroz Diva oraz CEDER La Serena.
Artykuł o naszej wizycie w Hiszpanii, szczegółowo opisany został przez Nuria Diaz z ADISMONTY. Zapraszamy do lektury https://sierrayllano.info/la-estrategia-smart-rural-acerca-polonia-a-extremadura-a-traves-de-adismonta/
W dniach 7-11 października br. odbyła się ostatnia z planowanych mobilności w ramach projektu „Smart Villages”. Udział w niej wzięły osoby dorosłe uczące się oraz kadra naszego stowarzyszenia. Wśród uczestników mobilności było 12 beneficjentów naszego stowarzyszenia, którzy w tym roku przystąpili do konkursu na koncepcje Smart Villeges, tym samym otrzymując grant na ich opracowanie.
Wybrane przez beneficjentów koncepcje, zostały przedstawione, podczas jednego ze spotkań, odbywających się w ramach mobilności. Ciekawym doświadczeniem było zatem podzielenie się nimi z naszym hiszpańskim partnerem. Pięciodniowy pobyt na Estremadurze skupił się zatem na rozmowach wokół smart inicjatyw, warsztatach oraz wizytach w terenie celem poznania tutejszych, już wdrożonych smart rozwiązań.
W obszarze zainteresowań naszych beneficjentów i w nawiązaniu do złożonych przez nich koncepcji, była:
- kultura – mieliśmy niecodzienną okazję odwiedzenia pustelni, spotkania z lokalnym artystą – Miguelem Samson oraz doświadczenia spaceru mitologiczną ścieżką edukacyjną, stworzoną przez lokalnych artystów
- turystyki – wizytowaliśmy w tradycyjnych Casa Rural, odwiedziliśmy pomnik przyrody, centra interpretacji dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego oraz jedno z lokalnych stanowisk archeologicznych – wszystkie z mocnym akcentem na nowe technologie
- produkt lokalny, na który składały się wizyty w miejscach ich przetwarzania, takich jak przetwórnia oliwy z oliwek, piwnicach serwujących lokalną szynkę i sery oraz firmowych, małych sklepikach, w których nabyć można wysokiej jakości produkty lokalne.
Poznanie hiszpańskiego podejścia do smart rozwiązań oraz ich możliwości w powyższym zakresie było dla nas niezwykle cennym doświadczeniem. Pobyt w Hiszpanii obfitował również w nowe – kulinarne, kulturowe i językowe doznania.