Poniżej będziemy regularnie publikować odpowiedzi na najczęściej zadawane pytanie dotyczące uzyskania pomocy w ramach PS WPR na lata 2023-2027

PYTANIA DOT. WNIOSKODAWCÓW

 Czy rolnik może starać się o dotację?

Tak. Jednak w przypadku wsparcia na utworzenie lub rozwój gospodarstwa agroturystycznego lub zagrody edukacyjnej wsparcie obejmuje jedynie małe gospodarstwa rolne, czyli w przypadku Dolnego Śląska o powierzchni  mniejszej niż: 18,16 ha. Takiego ograniczenia nie ma w przypadku wsparcia w zakresie krótkich łańcuchów żywnościowych. Rolnik może starać się także o dotacje na założenie firmy (jeśli takiej nie prowadzi).

Mieszkam na obszarze LGD od pół roku. Czy mogę starać się o dotację?

Nie. Zgodnie z wytycznymi pomoc przyznaje się, jeżeli wnioskodawca co najmniej od roku poprzedzającego dzień złożenia WOPP (wniosku o przyznanie pomocy):
1) posiada miejsce zamieszkania na obszarze wiejskim objętym LSR lub miejsce wykonywania działalności gospodarczej oznaczone adresem wpisanym do CEIDG na obszarze wiejskim objętym LSR lub miejsce wykonywania działalności w ramach pozarolniczych funkcji gospodarstw rolnych na obszarze wiejskim objętym LSR – w przypadku wnioskodawcy będącego osobą fizyczną;
2) posiada siedzibę lub oddział, które znajdują się na obszarze wiejskim objętym LSR – w przypadku wnioskodawcy będącego osobą prawną lub jednostką organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej, której ustawa przyznaje zdolność prawną.

Czy rolnik ze średnim gospodarstwem rolnym (nie małym) może otworzyć działalność gospodarczą, wpis do CEIDG, ale dalej będzie płacił KRUS?

Tak. W przypadku wsparcia na założenie firmy (START DG) nie ma wyłączenia dot. wielkości gospodarstwa. Ważne jest, aby wnioskodawca w okresie roku poprzedzającego dzień złożenia WOPP nie wykonywał i nie wykonuje działalności gospodarczej, do której stosuje się przepisy ustawy Prawo przedsiębiorców. Wcześniej nie powinien też otrzymać dotacji na podejmowanie działalności gospodarczej w ramach PROW 2014-2020. Jeżeli chodzi o ubezpieczenie, to w przypadku START DG zgłoszenie wnioskodawcy ubiegającego się o przyznanie pomocy do ubezpieczenia emerytalnego, rentowego i wypadkowego na podstawie przepisów o systemie ubezpieczeń społecznych z tytułu wykonywania tej działalności, WYMAGANE JEST, jeżeli osoba ta nie jest objęta tym ubezpieczeniem lub społecznym ubezpieczeniem rolników

Print Friendly, PDF & Email

PYTANIA DOT. KOSZTÓW

W moim przypadku, gdzie odpada zakup lokalu, mogłabym skorzystać z dotacji na remont nieruchomości pod warunkiem jej modernizacji. Czy tak?

Tak, ale musi być modernizacja, czyli prace nie mogą polegać na odtworzeniu.

Czy musiałabym być właścicielem takiej nieruchomości? Czy mogę być najemcą lokalu i skorzystać z dotacji na jej dostosowanie ?

Nie trzeba być właścicielem, ale trzeba mieć prawo do dysponowania nieruchomością na okres realizacji projektu i trwałości (okres związania celem), czyli 3 lata od otrzymania refundacji. Do wniosku na pewno trzeba będzie dołączyć dokument potwierdzający dysponowanie nieruchomością (np. umowa najmu, ale zawarta na odpowiednio długi okres) plus zgodę właściciela nieruchomości (oświadczenia na wzorze).

Czy środki z dotacji mogą być przeznaczone na zakup sprzętu do produkcji, zrobienie strony www, usługi grafika, reklamę, koszty związane z opracowaniem dokumentacji dla produktów (wymagania prawne), koszty szkoleń własnych ?

Tak. W tym okresie nie ma katalogu kosztów kwalifikowanych. Są wykazane koszty niekwalifikowane. Czyli trzeba “pilnować”, aby nasz koszt nie był z tego katalogu – str. 44 -45 wytycznych podstawowych.

Print Friendly, PDF & Email
Print Friendly, PDF & Email