Slowłęg Kulinarny czyli Kulinarny Szlak Odry

Propozycja  turystycznej wyprawy  kulinarnej połączonej z elementami kultury regionalnej, inicjatywami społeczności lokalnej, grupami nieformalnymi, mieszkańcami, pasjonatami kultury lokalnej, kulinariów, mieszkających nad Odrą, zlokalizowanych wśród niezwykłej odrzańskiej przyrody.

Innymi słowy jest  smakowitą ofertą spotkania z dobrym jedzeniem, ciekawą kulturą, inspirującymi ludźmi i kojącą odrzańską przyrodą. Jest to propozycja  łęgowych szlaków kulinarnych w stylu slow  umożliwiającą turystom zapoznanie się z dziedzictwem regionu oraz spotkanie ludzi, którzy z dużym zaangażowaniem kultywują rodzinne tradycje lub poświęcają się niezwykłym pasjom. Oferowane  dania, usługi  równie mocno bazują na talencie szefa, rękodzielnika  czy szefowej kuchni, co na lokalnych produktach, tradycjach i specyfice regionu.

Destynacje  kulinarne czyli  Foodie w Łęgach Odrzańskich powiązaliśmy  z poznawaniem procesów wytwarzania produktów regionalnych (np. przy użyciu tradycyjnych surowców, zastosowaniu tradycyjnych urządzeń i metod produkcji), ale także z warsztatami rękodzielników, poznawaniem lokalnej przyrody lub lokalnych historii itp.

MAPA SLOWŁĘG (pobierz )

Mapa przedstawiająca kulinarny szlak w Krainie Łęgów Odrzańskich w certyfikowanymi produktami , usługami i wydarzeniami

Pobierz mapę szlaku kulinarnego SLOWŁĘG w Krainie Łęgów Odrzańskich

 

http://

 

Restauracje , karczmy stanowiące główny cel podróży

Zapraszamy do podróży kulinarnej szlakiem miejsc pachnących dobrą kuchnią, wspaniałą atmosferą, który  stanowi główny cel podróży turystycznej.

Winnica Jaworek

Podróż kulinarną zaczynamy w miejscu niezwykłym, stworzonym przez pasjonatów winiarstwa, którzy zaznaczyli na mapie szlaku kulinarnego zacne miejsce spotkań, degustacji, odpoczynku, smacznego jedzenia. Mowa tu o Winnicy Jaworek, której właścicielami są Państwo Ewa i Lech Jaworek.

Grupa przyjaciół biesiaduje w Winnicy przy stole pełmym produktów lokalnychSamo miejsce spotkań znajduje się w powiecie średzkim, w miejscowości Miękinia, gdzie w folwarcznych zabudowaniach z XVIII wieku, pieczołowicie odrestaurowanych, powstała rozlewnia, piwniczka, które to swymi zasobami przyciąga smakoszy tak zacnego trunku.

Należy tutaj zaznaczyć, że Winnica Jaworek znajduje się na Dolnośląskim Szlaku Kulinarnym –  Smaki Dolnego Śląska.

Winnica – winorośla

Ale to nie wszystko: Winnica oprócz degustacji win, zwiedzania winnicy oferuje również noclegi o wysokim standardzie, spotkania integracyjne z biesiadą, degustacją, wykwintnym menu. Więcej informacji otrzymają Państwo odwiedzając stronę https://www.winnicejaworek.pl/winnica-polska-jaworek/

Restauracja Sztuka Komenda Mariusz

Kolejnym godnym polecenia miejscem na szlaku kulinarnym – slowłęg jest restauracja w Środzie Śląskiej prowadzoną przez półfinalistę popularnego programu kulinarnego Masterchef z edycji z 2020 r. Po tych podbojach postanowił otworzyć restaurację, która przyciąga wielu smakoszy dobrej kuchni. Właściciel serwuje potrawy iście wysublimowane, w swoim niestandardowym menu. W swojej restauracji podaje również dania wegetariańskie jak pulpety w sosie borowikowym na czarnym pappardlle z faszerowanymi papryczkami i młodym szpinakiem.

Menu wegetariańskie

Chcąc zagościć w progach Pana Mariusza zachęcamy do zapoznania się z aktualnym menu i aktualną ofertą bo organizuje również warsztaty kulinarne, spotkania z tradycyjną kuchnią w nowoczesnym wydaniu. Miejsce godne polecenia. Proponujemy zapoznać się z aktualnym menu na profilu społecznościowym.

Pałac Mojęcice

Pałac Mojęcice w powiecie wołowskim

 

to miejsce na kulinarnej mapie szlaku Odry, które zaprasza na wykwintną kuchnię godną króla. Można tutaj zjeść przepyszny stek z polędwicy, tatar, rosbef bez kości, kaczkę z gruszkami a na deser pieczone winogrona ze śmietanką i aroniami. Pałacowe menu oferuje w ciągłej sprzedaży dumnie nazwane pałacowe specjały jak: sery mojęcickie z mleka krowiego, oleje smakowe tłoczone na zimno, swój chleb z mąki z lokalnego młyna. Tutaj można zatrzymać się na dłużej bo oprócz restauracji Pałac oferuje miejsca noclegowe w pałacowym wystroju. Zachęcamy do wirtualnej podróży po Pałacowych wnętrzach poprzez https://palacmojecice.pl/.

 

Karczma Cysterska

Świetne, kulinarne miejsce, w cieniu Klasztoru Lubiąż. Karczma słynie z pierogów cysterskich, żuru polskiego na naturalnym zakwasie z białą kiełbasą, podpłomyków z mozzarellą, rozmarynem, boczkiem, cebulką, irlandzką herbatą z whisky i bitą śmietaną. Na miejscu można zakupić piwo z lokalnych browarów – na prezent, imprezę czy po prostu na wieczór przy kominku. Jest to miejsce, którego nie sposób przeoczyć. Tutaj musisz się zatrzymać, zjeść i spędzić czas w stylu slow.

Niezbędne informacje otrzymacie pod adresami: https://www.facebook.com/pages/Lubi%C4%85%C5%BC-Karczma-Cysterska/1390590117657405, http://www.karczmacysterska.pl/walory.php ; chcąc zarezerwować miejsca dla większej grupy wykonaj telefon do Karczmy a sympatyczna właścicielka przekaże niezbędne informacje.

Karczma Słowianka

Karczma znajduje się w Mazurowicach, w powiecie Średzkim, gmina Malczyce, przy drodze krajowej nr 94 (Lubin-Wrocław). Z iście słowiańskim przytupem wita nas w swoich progach. Świetna lokalizacja, swojskie jedzenie w nowoczesnym wydaniu, swój kwas chlebowy, piwo z lokalnego browaru. W menu znajdziemy m.in.: pstrąga wędzonego z dodatkami, deskę mięs pieczonych, pierogi z dodatkami. To i wiele więcej znajdziecie na ich stronie https://karczmaslowianka.pl/, https://www.facebook.com/KarczmaSlowianka/

 

 

Zamek na wodzie w Wojnowicach

Miejsce niezwykłe, jedyne w swoim rodzaju, Zamek otoczony wodą w gotycko – renesansowym stylu. Pierwotnie stanowił siedzibę rycerską. Teraz służy turystom jako  restauracja i hotel. Podczas pieszych, rowerowych wycieczek nie sposób przeoczyć tego znamiennego miejsca. Restauracja oferuje bogate menu z kuchnią staropolską w tle: pieczonymi golonkami, rybami, żurem z kiełbasą. Pod podanymi adresami zapoznacie się z bogatą ofertą tego wyjątkowego miejsca: https://zamekwojnowice.com.pl/, https://zamekwojnowice.com.pl/images/design/MENU-OKOLICZNOSCIOWE—OFERTA-2.pdf

Punkty sprzedaży produktów lokalnych

Nieodzownym i obowiązkowym punktem wycieczki  jest spotkanie z  produktami lokalnymi w jednym miejscu, które w większości uzyskały certyfikat Kraina Łęgów Odrzańskich Poleca –  jest nim Łęgowy Przystanek, sklepik z produktami lokalnymi i galerią rękodzieła i rzemiosła https://lgdodra.pl/dizajnerskie-wyroby/  twórców Krainy Łęgów Odrzańskich prowadzony na terenie Klasztoru Lubiąż. Tutaj zakupicie wyroby rękodzielnicze jak: biżuteria, elementy wystroju wnętrz, artystycznie ręcznie wykonaną odzież i dodatki do odzieży, dekoracje, rzeczy codziennego użytku wykonane osobiście przez rękodzielników z Krainy Łęgów Odrzańskich. Wyroby to głównie pojedyncze egzemplarze więc zakup tym bardziej będzie rzeczą nietuzinkową i wyjątkową. Oprócz wyrobów rękodzielniczych można zaopatrzyć się w miody z lokalnych pasiek, szparagi, sałatki, ogórki, patisony z przetwórni owocowo-warzywnych, soki naturalnie tłoczone z jabłek, gruszek, dżemy, powidła od lokalnych sadowników, wędliny z lokalnej masarni. Wszystko pyszne, dosmaczone, pachnące odrzańską przyrodą. To miejsce na pewno zaspokoi najbardziej wyszukane gusta turystów.

Na Szlaku Odry posiadamy również inne punkty sprzedaży,  które związane są z   https://lgdodra.pl/punkty-sprzedazy/ w tym:

  1. Maciejowy Sad http://maciejowysad.pl/,
  2. Swojskie z Wędzarni ,
  3. Papa Weed https://papaweed.pl/,
  4. Pasieka Ziębów https://pasieka-ziebow.pl/, które są zarazem lokalnymi producentami
  5. Garnierówka w Głębowicach ,

Osoby odwiedzające Krainę Łęgów Odrzańskich, Szlak Odry swą podróż z przyrodą w tle mogą połączyć z corocznymi, cyklicznymi świętami, jarmarkami gdzie można posmakować, degustować lokalnych nadodrzańskich smaków.

Zapraszamy na:

  1. Spotkania w Sadzie u Ani i Bolka z Lutyni, którzy kilka razy w roku zapraszają do swojego miejsca na ziemi, gdzie w towarzystwie kwitnących i owocujących drzew można posmakować rodzimych podpłomyków, bigosu, soków naturalnie tłoczonych, dżemów, wędlin, wędzonych ryb, miodów, olejów tłoczonych na zimno, chleba na naturalnym zakwasie, pierogów, ciast z mąki z lokalnego młyna, jajek od lokalnej kurki z wyborną kruszonką i owocami z Lutyńskiego sadu http://www.owocelutyni.com/produkty/, https://www.facebook.com/owocelutyni/

 

  1. Historyczny Jarmark w Garnierówce w Głębowicach, gdzie co roku w lipcu przy odgłosach strzelających armat, barwnych stoiskach, zapachu ziół, tłumy odwiedzających mają okazję zapoznać się z historią tego miejsca, zwiedzić Klasztor od strychu po piwnice wraz z katakumbami, obejrzeć imponujący pochód i taniec z flagami, posmakować lokalnych wyrobów z legendarną karkówką Proboszcza. Jarmark pozwala zaczerpnąć wiedzę ze skarbca tutejszej historii i pasji mieszkańców.
  2. Święto Wina w Mieście Skarbów nie gdzie indziej tylko w Środzie Śląskiej gdzie co roku w pierwszej połowie września przez dwa dni trwa zabawa, przenosimy się do świata barwnych szlacheckich strojów, walk rycerskich, straganów wypełnionych pachnącym chlebem, owocami, słodkimi tradycyjnymi wypiekami, swojskimi wyrobami, ceramiką, rzemiosłem, rękodziełem, degustacją win z dolnośląskich winnic z długoletnimi tradycjami a wieczorne koncerty znanych gwiazd zapraszają do tańca.

 

Podążając szlakiem kulinarnym warto dopełnić swą podróż odwiedzając Pracownie Artystyczne, Galerie, Muzea, Zagrody Edukacyjne, Zabytki a dla tych, co chcą zagościć na dłużej w Krainie Łęgów Odrzańskich oferujemy miejsca noclegowe.

Godne polecenia:

Klasztor Cystersów w Lubiążu – Opactwo Cysterskie, które miało swą siedzibę w Lubiążu nazywane jest perłą śląskiego baroku. Jest drugim co do wielkości obiektem sakralnym na świecie. Powierzchnia dachów wynosi około 2,5 ha, budynek posiada ponad 600 okien a fasada ma długość 223 metrów i jest to najdłuższa barokowa fasada w Europie. Fundacja Lubiąż opiekująca się obiektem organizuje cykliczne zwiedzanie pod nazwą: „od dachów po piwnice”, podczas których można zobaczyć oprócz odrestaurowanego refektarza klasztornego czy sali książęcej również krypty znajdujące się pod gotycką bazyliką. W kryptach znajdują się nagrobki Piastów śląskich (m.in. Bolesława Wysokiego) oraz mumie opatów cysterskich i zakonników. Do dziś w dobrym stanie zachowało się 98 mumii. http://www.fundacjalubiaz.org.pl/ 

Skarb Średzki – Regionalne Muzeum w Środzie Śląskiej: https://mr.powiat-sredzki.pl/PL/422/O_muzeum/

Twierdza Głogów –  wzniesiona w XII wieku przez Austrię rozbudowana w XIII i XIX wieku przez Prusy https://www.facebook.com/twierdzaglogow

Pasieka Ziębów w Lipnicy w powiecie średzkim – pasieka oferuje tradycyjne produkty pszczele jak: miody wielokwiatowe, lipowe, wrzosowe, pierzgę w miodzie czy propolis. Nowym produktem u Państwa Ziębów jest uloterapia. W małych domkach oddanych do dyspozycji turystów  można zaczerpnąć pszczelego powietrza, które zawiera związki lecznicze zwalczające infekcje bakteryjne i wirusowe, wpływa bardzo pozytywnie na układ nerwowy czy układ krążenia.  Pobyt w tym miejscu wpływa dobroczynnie na cały nasz organizm.  https://pasieka-ziebow.pl/

Fabryka Cacanek powstała 14 lat temu. Od niedawna właścicielka Katarzyna zdecydowała się na prowadzenie warsztatów w stylu slowfashion: upcykling i recycling. W związku z tym, że u Pani Kasi nic nie może się zmarnować wszystko zostaje wykorzystane i nadaje mu się nowego życia. Oprócz tego w pracowni powstają unikatowe kolekcje, krótkie butikowe serie, odzieży i dodatków dizajnerskich. Produkty Fabryki Cacanek można zakupić w punkcie produktów lokalnych w Lubiążu, poprzez stronę www.fabrykacacnek.pl lub wysyłając wiadomość https://www.facebook.com/Fabryka-Cacanek-302754859873008,  https://www.instagram.com/fabrykacacanek/

Galeria Dziewin powstała dzięki pasjonatom sztuki. Asia i Mariusz prowadzą galerię od 15 lat. Zaczęło się od plenerów artystycznych gdzie artyści z całej Polski zjeżdżali latem do gospodarstwa Asi i Mariusza w Dziewinie aby przez 7 dni tworzyć i powiększać kolekcję galerii. Galeria to nie tylko miejsce z obrazami ale miejsce gdzie tworzy się historia, która dzięki spotkaniom, wydarzeniom jest przekazywana i zatacza coraz szersze kręgi. Sama miejscowość nazywana jest Dolnośląskim Kazimierzem Dolnym nad Odrą https://www.facebook.com/GaleriaDziewin

Łęgowa Zagroda znajduje się w Krzelowie w gminie Wińsko. Właścicielka Pani Irena zaoferuje nocleg, zorganizuje warsztaty z robienia mydełek, ziołowego papieru czerpanego, naturalnych kosmetyków, zaprosi do wspólnego posiłku, ugości „jak u mamy”, zabierze w plener aby poobserwować łęgową przyrodę. Sama zagroda mieści się w Dolinie Jezierzycy gdzie można spotkać tak rzadkie okazy jak: kotewka – orzech wodny, salwinia pływająca czy storczyk szerokolistny  https://krzelowskazagroda.pl/

Jodłowy Młyn w Starym Dworze w gminie Brzeg Dolny jest prowadzony od 2017 roku przez Stowarzyszenie „Jodłowy Młyn”  – grupa pasjonatów odrestaurowała stary młyn,

stworzyła swego rodzaju skansen starych rzemiosł, gdzie odwiedzający mogą zobaczyć jak wygląda młyn do „podszewki”, cały proces wyrobu mąki, narzędzia i inne ciekawostki z życia naszych dziadów i pradziadów. Cyklicznie w Jodłowym Młynie spotykamy się we wrześniu na wydarzeniu „Dolnośląskie Smaki Dziedzictwa” pod patronatem „Europejskich Dni Dziedzictwa” https://www.facebook.com/Stowarzyszenie-Jod%C5%82owy-M%C5%82yn-760742687270089

Garnierówka pokarmelitański zespół klasztorny znajduje się w Głębowicach w gminie Wińsko – w odnowionym klasztorze znajduje się obecnie baza turystyczna, która na cześć fundatora Jana Adama de Garnier została nazwana „Garnierówką”. Ośrodek ten otwiera swoje gościnne podwoje dla szukających odpoczynku i wyciszenia w omodlonych przez zakonników murach klasztornych, ale także i dla tych, którzy chcą uciec od zgiełku współczesnego świata i zanurzyć się w atmosferze klimatu spokoju i wyciszenia. Regularnie odbywają się zwiedzenia (raz w miesiącu). Garnierówka w Dolinie Łachy otwiera się na grupy zorganizowane, która daje możliwość umówienia się na indywidualne zwiedzanie, które łączą lekcje historii z edukacją przyrodniczą. A jest to zasługa kościelnej krypty i wież, które tworzą niezwykłą ścieżkę przyrodniczą. Przybliży ona świat nietoperzy i ptaków zamieszkujących kościelne mury oraz Dolinę Łachy – obszar Natura 2000. Prawdopodobnie jest to jedyna taka ścieżka edukacyjna w Polsce. W Garnierówce organizowane są także warsztaty, np. kaligraficzne i zielarskie, koncerty, a także rokrocznie w lecie jarmark historyczny. Wokół Głębowic polecamy także: kaplicę MB Bolesnej na wzgórzu w Trzcinicy Wołowskiej wraz z zespołem 7 kapliczek, susłową łąka z wieżą obserwacyjną, ruiny pałacu rodziny Pourtales i park z pomnikowymi okazami dębu szypułkowego. https://www.facebook.com/garnierowka/

 

Dla aktywnych poszukiwaczy przygód, interesujących się przyrodą, wypoczynkiem na łonie natury, kulturą, dziedzictwem, historią proponujemy:

Dźwiękowy szlak Odry, który jest niewątpliwie jedną z głównych atrakcji szlaku Odry i przyciąga wielu miłośników przyrody nad Odrę. Spacery i wyprawy dźwiękowe w łęgach Odrzańskich mogą odbywać się całorocznie. Wskazane miejsca są doskonałym punktem spacerów i wypraw dźwiękowych jak np. Naroczycki Łęg – Chobienia, Perła Baroku w dzikim Łęgu – Lubiąż, Czapliniec w okolicy Malczyc. Dodatkowo wyprawy wzbogacają dźwiękoławki – paraboliczne łapacze fal dźwiękowych. Korzystanie z soczewek akustycznych, drewnianych konstrukcji terenowych wzmacniających doznania akustyczne, to pomysł by świadomie słuchać dźwięków natury i w ten sposób odkrywać przyrodnicze przestrzenie dzikiego nadodrza. https://dzwiekowyszlakodry.com/

Rejsy Szkutą zapraszają na wycieczki po Odrze „Łęgową Damą”, którą uczestnicy wyruszają żeglugowym szlakiem Odry z Portu Ścinawa jednego z najciekawszych przystanków Szlaku Odry. Rejsy w zależności od zainteresowania trwają od 1h do 2,5h. Podczas wyprawy „Łęgową Damą” turyści podziwiają Krainę zwaną Krainą Łęgów Odrzańskich. Zachowało się tu wiele naturalnych krajobrazów i siedlisk, malownicze starorzecza, nadrzeczne skarpy. Jest to obszar o takim przyrodniczym bogactwie, jakiego na próżno szukać w wielu naszych parkach narodowych. Przez ten piękny obszar przebiegają trasy turystyczne zarówno drogą wodną kajakowym szlakiem odry  jaki wzdłuż wałów przeciwpowodziowych rowerowym szlakiem odry którymi cyklicznie od wiosny do jesieni organizowane są spływy kajakowe i rajdy rowerowe a ostatnio nawet łączone ze sobą w pętle odrzańskie. https://lgdodra.pl/rejsy-szkuta/, https://szlakodry.pl/rejsy-szkuta/

Spływy kajakowe przez wytyczony kajakowy szlak Odry przyciąga miłośników wypraw w stylu slow. Odra swą dostojnością zaprasza do podziwiania niezwykłej przyrody, spędzenia czasu sam na sam z czaplą siwą czy zimorodkiem. Taki aktywny wypoczynek dedykowany jest zarówno dla grup zorganizowanych, przyjaciół z pracy jak i dla rodzin z dziećmi. Przystosowany sprzęt zapewnia bezpieczną podróż po Krainie Łęgów Odrzańskich. Przygotowane trasy są dobierane pod uczestników co czyni wyprawę bardzo komfortową i przyjemną. https://szlakodry.pl/kajakowy-szlak-odry/

Rowerowy szlak odry (pętle Odrzańskie ) przygotowany dla miłośników dwóch kółek. Wytyczone szlaki lewobrzeżny odcinek o długości 141 km na lewym brzegu Odry od Wrocławia do Głogowa i prawobrzeżny odcinek o długości 112 km na prawym brzegu Odry od Brzegu Dolnego do Głogowa. Szlak prowadzi zarówno polnymi ścieżkami i drogami jak i mało ruchliwymi szosami, ale również uciążliwymi odcinkami po wałach odrzańskich a wszystko po to żeby zetknąć się z bogatą i dziką przyrodą Łęgów Odrzańskich. https://szlakodry.pl/rowerowy-szlak-odry/

 

Przygotowaliśmy kilka propozycji wycieczek dla osób aktywnych i czynnie spędzających czas wolny

Do Karczmy Cysterskiej – rowerem, kajakiem, szkutą !!

  • rowerem

trasa: Prochowice – Karczma Cysterska – Klasztor Lubiąż – Prochowice

  1. Punkt zbiórki ul. Zamkowa w Prochowicach gdzie znajduje się bezpłatny parking, tam zostawiamy samochody i przesiadamy się w rowery. Wycieczkę zaczynamy w Prochowicach https://prochowice.com/historia/ powiat legnicki na trasie Lubin – Wrocław, miejscu bogatym historycznie z dobrze zachowanym Zamkiem Rycerskim sięgającym czasów średniowiecznych i zrewitalizowanym parkiem miejskim z licznymi alejami i bogatym przyrodniczo drzewostanem https://www.zamkipolskie.com/prochowice/prochowice.html#four zwiedzamy Zamek w Prochowicach, park i jedziemy 17 km wyznaczoną ścieżką rowerową do Lubiąża.
  2. Rowerami https://szlakodry.pl/lewobrzezny-szlak-odry/ dojeżdżamy do Lubiąża gdzie czeka na turystów bogata oferta historyczna. Klasztor Lubiąż perełka dolnośląskiego baroku https://szlakodry.pl/przystanek-lubiaz/, oprócz zwiedzania należy odwiedzić punkt informacji turystycznej z produktami lokalnymi Krainy Łęgów Odrzańskich https://lgdodra.pl/punkty-sprzedazy/
  3. Wycieczkę kończymy w Karczmie Cysterskiej http://www.karczmacysterska.pl/ na pysznych domowych pierogach, staropolskim żurku podawanym z kiełbasą i jajkiem, podpłomykiem z mozzarellą i czerwoną cebulką.
  4. Powrót do samochodów rowerami na trasie https://szlakodry.pl/lewobrzezny-szlak-odry/

cennik:

Obiad w Karczmie Cysterskiej (pierogi, podpłomyk, żurek, kawa)            67,00 zł/osoba

Zwiedzanie Klasztoru Lubiąż                                                                            20,00 zł/osoba

  • szkutą

trasa: Ścinawa – Karczma Cysterska – Klasztor Lubiąż – Ścinawa

  1. Swą przygodę zaczynamy w Ścinawie gdzie przyjeżdżamy samochodami do Port Ścinawa ul. Rybna https://szlakodry.pl/wezel-scinawa/; w Ścinawie można zagrać w questa https://szlakodry.pl/questy/, dzięki któremu poznajemy historię miasteczka

 

  1. Wyprawę kontynuujemy rejsem szkutą https://szlakodry.pl/rejsy-szkuta/; przez 2,5 godziny z przyrodnikiem podziwiamy odrzańską, łęgową przyrodę
  2. dopływamy do Lubiąża https://szlakodry.pl/przystanek-lubiaz/, gdzie w Karczmie Cysterskiej http://www.karczmacysterska.pl/ na pysznych domowych pierogach, staropolskim żurku podawanym z kiełbasą i jajkiem, podpłomykiem z mozzarellą i czerwoną cebulką i popijamy irlandzką kawą z whisky i bitą śmietaną.
  3. Na deser zwiedzanie Perły Baroku – Klasztoru Lubiąż https://szlakodry.pl/przystanek-lubiaz/, oprócz zwiedzania należy odwiedzić punkt informacji turystycznej z produktami lokalnymi Krainy Łęgów Odrzańskich https://lgdodra.pl/punkty-sprzedazy/
  4. Powrót szkutą do Ścinawy

cennik:

obiad w Karczmie Cysterkiej  (pierogi, podpłomyk, żurek, kawa)           67,00 zł/osoba

rejs szkutą z przewodnikiem                                                                    1 000,00 zł (kwotę należy podzielić na liczbę uczestników)

zwiedzanie Klasztoru                                                                                      20,00 zł/osoba

 

  • kajakiem:

trasa: Lubiąż – Malczyce – Karczma Cysterska – Klasztor Lubiąż

  1. Zbiórka w Lubiążu na bezpłatnym przyklasztornym parkingu.
  2. Grupa zostaje przewieziona busem do miejsca wodowania kajaków w Malczycach https://szlakodry.pl/petla-malczycko-scinawska/
  3. W Malczycach wodowanie nad Odrą skąd płyną do Lubiąża http://www.meander.turystyka.pl/splyw-kajakowy-odra-na-szlaku-odry-z-malczyc-do-scinawy.html ; odcinek 8 km, czas około 1,5h
  4. Piesza wycieczka około 30 minut do Karczmy z zakończenia spływu – po drodze odwiedzając kościół św. Walentego z lat świetności Opactwa Cysterskiego z bardzo dobrze zachowanymi ściennymi freskami
  5. Obiad w Karczmie Cysterskiej http://www.karczmacysterska.pl/
  6. Zwiedzanie Klasztoru Lubiąż i odwidzenie punktu sprzedaży produktów Lokalnych Krainy Łęgów Odrzańskichhttps://lgdodra.pl/punkty-sprzedazy/

cennik:

obiad w Karczmie Cysterkiej  (pierogi, podpłomyk, żurek, kawa)           67,00 zł/osoba

spływ kajakowy (przewóz uczestników, wypożyczenie kajaków, wioseł, kamizelek)

80,00 zł/osoba

zwiedzanie Klasztoru                                                                                      20,00 zł/osoba

 

Karczma Słowianka na trasie wycieczki rowerowej dla rodzin z dziećmi

trasa:  Malczyce –  Lipnica – Karczma Słowianka – Malczyce; atrakcyjna, niewymagająca trasa

  1. Start w Malczycach; uczestnicy wycieczki przyjeżdżają do Portu w Malczycach – miejsce starej przeprawy promowej na skrzyżowaniu ulic I Maja i Sienkiewicza. Możliwość odwiedzenia Stoczni Rzecznej w Malczycach

 

https://polska-org.pl/6004817,foto.html, jak również Izby Regionalnej http://www.sympatycymalczyc.org.pl/754/ prowadzonej przez Stowarzyszenie Sympatyków Malczyc i okolic https://www.facebook.com/sympatycy.malczyc/

  1. Rowerami jadą do Lipnicy około 6 km (20 minut) gdzie oprócz odwiedzenia miejsca miodem płynącym, mogą skorzystać z nowej oferty pasieki uloterapii https://pasieka-ziebow.pl/
  2. Kolejnym punktem na mapie wyprawy jest Karczma Słowianka z przepysznym jedzeniem; rowerem od Lipnicy 9 km (30 minut)
  3. Powrót do Malczyc 3 km (10 minut)

cennik:

obiad w Karczmie Słowianka (w ofercie m.in.: pieczony schab, filet panierowany, ryby pieczone, pierogi, zupy kremy, desery)              średnia cena 55,00 zł/osoba/obiad z zupy, drugiego dania, deseru

uloterapia w Lipnicy                             10,00 zł/osoba/1h

 

Sztuka Restauracja w cieniu Skarbu Średzkiego

trasa: Malczyce – Lipnica – Sztuka Restauracja – Skarb Średzki Muzeum Regionalne w Środzie Śląskiej – Malczyce  (czas około 6h)

  1. Zbiórka w Start w Malczycach; uczestnicy wycieczki przyjeżdżają do Portu w Malczycach – miejsce starej przeprawy promowej na skrzyżowaniu ulic I Maja i Sienkiewicza. Możliwość odwiedzenia Stoczni Rzecznej w Malczycach https://polska-org.pl/6004817,foto.html, jak również Izby Regionalnej http://www.sympatycymalczyc.org.pl/754/ prowadzonej przez Stowarzyszenie Sympatyków Malczyc i okolic https://www.facebook.com/sympatycy.malczyc/
  2. Rowerami jadą do Lipnicy około 6 km (20 minut) gdzie oprócz odwiedzenia miejsca miodem płynącym, mogą skorzystać z nowej oferty pasieki uloterapii https://pasieka-ziebow.pl/
  3. Dalsza podróż prowadzi do Środy Śląskiej 5 km (15 minut) gdzie w Sztuka Restauracja właściciel Mariusz zaprasza na wyborne jedzenie, gdzie u siebie ugości wyśmienitymi potrawami jak np. winniczki z masłem limonkowym, tatarem z polędwicy wołowej, krupnikiem z bobu, wędzoną kaczką, desery lodowe https://www.facebook.com/sztukarestaurant/
  4. Dalszy pobyt w Środzie Śląskiej umili wycieczkowiczom zwiedzanie Muzeum Regionalnego http://www.muzeumsrodaslaska.pl/, https://www.facebook.com/muzeumsrodaslaska/ gdzie można podziwiać znany Skarb Średzki bo Ziemia średzka słynie z klejnotów monarszych zwanych „Skarbem Średzkim”.
  5. Powrót rowerami do Malczyc 10 km (35 minut)

cennik:

obiad w Sztuka Restauracja (winniczki z masłem limonkowym, krupnik z bobu, deser lodowy)

cena zestawu 68,00 zł/osoba

zwiedzanie Muzeum w Środzie Śląskiej                  bilet normalny 12,00 zł/ulgowy 6,00 zł

pobyt w domkach do uloterapii w Lipnicy                                                              10,00 zł/1h

Zamek Wojnowice / Winnica Jaworek przystanek slowfood na trasie rowerowej

trasa: Stary Dwór/Jodłowy Młyn – Zamek Wojnowice – Miękinia/Winnica Jaworek – Stary Dwór/Jodłowy Młyn (czas wycieczki 6h)

  1. Wycieczka zaczyna się w Jodłowym Młynie https://www.facebook.com/Stowarzyszenie-Jod%C5%82owy-M%C5%82yn-760742687270089/ gdzie uczestnicy zwiedzają zabytkowy, odrestaurowany młyn
  2. Rowerami 22 km (około 1 h) uczestnicy jadą do Zamku Wojnowice – Zamku na Wodzie, gdzie korzystają z uroków niezwykłego miejsca; na miejscu zrewitalizowany park z kawiarnią działającą w okresie letnim, restauracją w murach historycznego miejsca
  3. Po 5 km (15 minut) jazdy rowerem wycieczkowicze docierają do Winnicy Jaworek. Tam zwiedzają winnicę, degustują lokalne wina, zjedzą wykwintny obiad w klimatycznym miejscu.
  4. Powrót do Jodłowego Młyna 16 km (50 minut).

cennik:

obiad w Zamku Wojnowice (przykładowe menu: herbata, szyjki rakowe w śmietanie, comberki z królika, czekoladowy fondant)

cena zestawu 90,00 zł

obiad w Winnicy Jaworek (przykładowe menu: kawa, krem z grzybów, fish cake z czarnego dorsza, deser)

cena zestawu 79,00 zł

 

Pałac Mojęcice na szlaku kajakowym i rowerowym

trasa: Malczyce – Lubiąż – Pałac Mojęcice – Lubiąż (czas wycieczki 8h)

  1. Zbiórka w Lubiążu gdzie zwiedzają Klasztor i odwiedzają punkt informacji turystycznej z produktami lokalnymi
  2. Z Lubiąża przewożeni są do Malczyc busem gdzie następuje wodowanie kajaków. Przed spływem mogą odwiedzić Stocznię Rzeczną w Malczycach https://polska-org.pl/6004817,foto.html, jak również Izbę Regionalną http://www.sympatycymalczyc.org.pl/754/  prowadzoną przez Stowarzyszenie Sympatyków Malczyc i okolic https://www.facebook.com/sympatycy.malczyc/
  3. Po dopłynięciu do Lubiąża po 1,5 godzinnym kajakowaniu (8 km) piechotą około 30 minut docierają do Klasztoru po drodze odwiedzając kościół św. Walentego z czasów świetności Opactwa Cysterskiego.
  4. Rowerami jadą do Pałacu Mojęcice 12 km (35 minut) gdzie w pałacowym otoczeniu, przypałacowym parku spędzają czas przy dobrym jedzeniu i dobrej kawie.
  5. Powrót rowerami do Lubiąża.

 

cennik:

Obiad w Pałacu Mojęcice                                                         cena zestawu  128,00 zł/osoba

(przykładowe menu: krem z pietruszki, górka cielęca z pieczoną marchewką, deser z migdałami)                    

 

Zwiedzanie Klasztoru Lubiąż                                                                             20,00 zł/osoba

Spływ kajakowy                                                                                                  80,00 zł/osoba

Print Friendly, PDF & Email