tel. 509 347 189
biuro@lgdodra.pl

AKTUALNOŚCI

Ochrona środowiska nie musi być nudna

W ramach projektu pn. „Kampania informacyjno – edukacyjna związana z ochroną środowiska na obszarze powiatów leżących w Dolinie Środkowej Odry – PROEKO”, Fundacja EDUSILESIA prowadzi bezpłatne zajęcia pokazowe dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

Od początku października spotykamy się w szkołach położonych w Krainie Łęgów Odrzańskich oraz w Lubinie i powiecie Lubińskim żeby opowiadać o ochronie przyrody i bioróżnorodności w ciekawy, angażujący sposób.

Celem projektu jest zwiększenie świadomości w zakresie ochrony środowiska naturalnego oraz kwestii ochrony bioróżnorodności biologicznej na obszarze NATURA 2000 obejmującym Łęgi Odrzańskie, wśród mieszkańców Dolnego Śląska. Projekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-202.

Byliśmy już w kilku szkołach na terenie Krainie Łęgów Odrzańskich między innymi w Krzydlinie Wielkiej, Ciechowie, Malczycach, Prochowicach, Rudnej. W powiedzie Średzkim w Ujeździe Górnym oraz w Gminie Lubin w Siedlcach oraz dwóch szkołach podstawowych w Lubinie. Zajęcia prowadziliśmy podczas Hubertusa w Gałowie, a przed nami kolejna impreza w Wilkowie Bieg po Gęś gdzie również będzie można z nami przejść szkolenia i na warsztatach zrobić sobie z recyklingu, naturalny woreczek zapachowy do szafy” – mówi Ewa Smutyło trenerka edukacji przyrodniczej. “Goszczono nas we wsi Boraszyn gdzie z mieszkańcami miło się gawędziło o ochronie przyrody i tego co w niej najcenniejszego, cieszymy się że możemy zarażać ludzi pasją i nowymi pomysłami na ciekawe działania w swoich miejscowościach. W Boraszynie mogliśmy poczęstować pysznościami,  które panie ze Stowarzyszenia „BORASZYŃSKIE OCZKA” przygotowały dla uczestników szkolenia. Dziękujemy !!!”

Przeszkolonych zostało ponad 500 uczniów i ponad 60 osób dorosłych. Przed nami kolejne miesiące: listopad i grudzień, gdzie nasz grafik został już tak wypełniony, że gdyby ktoś jeszcze chciał się wpisać w te zajęcia to nie jest to już możliwe 😉

Bardzo chcieliśmy podziękować nauczycielom oraz dyrektorom w szkołach i przedszkolach gdzie mogliśmy gościć bo bardzo mile nas przyjmują, starają się aby niczego nam nie brakowało, a zapachowe warsztaty cieszą się popularnością wśród uczestników i dają im dużo radości.

Dziękujemy ślicznie za czekoladowe pyszności, którymi obdarowały nas dzieci ze Szkoły Podstawowej numer 2 w Prochowicach, za piękny Dyplom i kwiaty, którymi za zajęcia podziękowały nam dzieci z przedszkola z Malczycach.  Ale ciepłą herbatą i pysznymi ciasteczkami częstowano nas również w pozostałych szkołach, Panie nauczycielki które nas przyjmują dbają aby i nam miło czas upłynął podczas zajęć.

Dołączamy kilkanaście zdjęć z zajęć  szkoda że nie pokażą do końca jak żywiołowe są to zajęcia jak często możemy podyskutować z dziećmi z młodzieżą o tym co możemy zrobić i czy w ogóle możemy coś zrobić dla przyrody. Trudno bowiem robić zdjęcia i jednocześnie zdjęcia 😉

Do zobaczenia w szkołach które wpisały się w nasz grafik,  jednocześnie miło nam,  że tak szybko nauczyciele zareagowali na zaproszenie i z uzupełnieniem grafika wyjazdów do szkół nie mieliśmy problemów.

W listopadzie pojawimy się w kilku szkłach na terenie Lubina, jeszcze raz do kolejnych klas których nie zdążyłyśmy przeszkolić w dniu 7 listopada  zaprosiły nas panie z Ujazdu Górnego, będziemy gościć w Przedmościu, Serbach, Chobieni, w SP w Malczycach, w Dąbiu, w Irządzach, w Pogalewie Wielkim, w Orzeszkowie.

W grudniu mamy już zapisanych kolejne szkoły z Lubina, a z naszego terenu będą czekać na zajęcia SP nr 1 w Prochowicach i SP w Ścinawie.

Pozdrawiamy wszystkich uczestników naszych zajęć i mówimy do zobaczenia tym którzy na nas jeszcze cierpliwie czekają.

 

Operacja współfinansowana ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.

 

 

 

Print Friendly, PDF & Email