Tutaj będziemy prezentować projekty, które otrzymały dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej w ramach działania „Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Znajdziecie tu pomysły na biznes, ale także różnego rodzaju inicjatywy, które wpisują się w naszą Lokalną Strategię Rozwoju (pod linkiem LSR do pobrania: https://drive.google.com/file/d/1Ny6S7jpLerLUbkB9C6z0Z7fHZruL8Jhn/view ) we wszystkich jej obszarach tzw. Przedsięwzięciach, czyli:
I TURYSTYKA NA “SZLAKU ODRY”
II MARKA “KRAINY ŁĘGÓW ODRZAŃSKICH”
III PRZEDSIĘBIORCZY MIESZKAŃCY “KRAINY ŁĘGÓW ODRZAŃSKICH”
IV AKTYWNE, WYKSZTAŁCONE I ZINTEGROWANE SPOŁECZEŃSTWO OBYWATELSKIE
V POZNAJEMY PRZYRODĘ I DZIEDZICTWO “KRAINY ŁĘGÓW ODRZAŃSKICH”
Zachęcamy również do dzielenia się swoimi projektami, pomysłami – to miejsce może być dobrym startem na rozpoczęcie promocji Waszej firmy 🙂


I TURYSTYKA NA SZLAKU ODRY 

Kajakowo w Krainie Łęgów Odrzańskich (gm. Wińsko)

Wnioskodawca: Jarosław Paczkowski
Przyznana kwota pomocy: 100 000,00 zł
Całkowita wartość projektu: 100 000,00 zł

Zakres operacji: rozwój przedsiębiorczości na obszarze wiejskim objętym strategią rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność – podejmowanie działalności gospodarczej.

Głównym celem operacji było maksymalne wykorzystanie weekedowego popytu na usługi turystyczne w Krainie Łęgów Odrzańskich. Cel operacji będzie osiągnięty przez możliwość zorganizowania spływu dla dwóch grup, każda po 30 osób w jednym czasie, co daje razem 60 osób w jeden weekend. Jak dodamy do tego możliwość zorganizowania spływów na 10 deskach SUP, to od razu zwiększa się nam rentowność operacji. Cel będzie możliwy do zrealizowania przez wprowadzenie na rynek kompleksowych usług turystycznych opartych na trzech kompleksowych ofertach: Dwudniowego spływu kajakowego z noclegami i ogniskiem na Szlaku Odry, jednodniowego spływu kajakowego z ogniskiem na Szlaku Odry, Spływu na deskach SUP Szlakiem Odry.

W ramach operacji zakupiono m.in.: kajaki dwuosobowe, deski SUP, kamizelki asekuracyjne i ratunkowe,  przyczepę do przewozu kajaków.

Partnerami projektu byli: FHU Maniek Mariusz Kulas, Gospoda Kobena w Chobieni, Krzysztof Postoł Tymowa, Joanna Woźnica Rudna, Klub Miłośników Aktywnego Wypoczynku Legnickie Morsy

Kontakt: http://www.meander.turystyka.pl/

Przebudowa i rozbudowa budynku gospodarczego na budynek mieszkalny z funkcją agroturystyczną w miejscowości Rusko, jako aktywna turystyka w Krainie Łęgów Odrzańskich” (gm. Malczyce)

Wnioskodawca: Dorota Gołąb
Przyznana kwota pomocy: 100 000,00 zł
Całkowita wartość projektu: 239 261,90 zł

Zakres operacji: rozwój przedsiębiorczości na obszarze wiejskim objętym strategią rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność – podejmowanie działalności gospodarczej.

Celem operacji było rozpoczęcie działalności gospodarczej poprzez uruchomienie agroturystyki w zmodernizowanym budynku w Rusku na obszarze LGD Kraina Łęgów Odrzańskich. Przedsiębiorstwo oferować będzie usługi z zakresu: – udzielania noclegów dla małych rodzin, – z ofertą weekendową oraz dłuższego pobytu, z możliwością samodzielnego przygotowywania posiłków, – nauka jazdy konnej, – wynajem boksów dla koni, – w dłuższej perspektywie, usługi jazdy konnej i hipoterapii.

W ramach operacji wykonano remont i rozbudowę budynku gospodarczego na budynek mieszkalny z usługą agroturystyczną (część budowlana) – piętro budynku, oraz zaadaptowano parter na stajnię z boksami dla 5 koni, z przeznaczeniem dla koni Wnioskodawcy oraz możliwością wynajmu boksa dla potencjalnych chętnych właścicieli koni. Przygotowano instalację elektryczną, instalację sanitarną oraz wykonano prace wykończeniowe wewnątrz budynku.

Partnerami projektu byli: Hydro-Iniekt Adrian Gołąb Wrocław

Kontakt: AGROTURYSTYKA RUSKO – WDM DOROTA GOŁĄB, ul. SZKOLNA 6B, 55-320 RUSKO, TEL: 607 869 418

Facebook: Agroturystyka, stajnia “Złoty Koń”

Tutaj znajdziecie  Agroturystykę na mapie: https://goo.gl/maps/bNxeNkBrNLzyCFVn8

Izba Muzealna w Garnierówce poszerzy ofertę turystyczną Krainy Łęgów Odrzańskich

Już niebawem uroczyste otwarcie Izby Muzealnej w Garnierówce – czyli Pokarmelickim zespole kościelno-klasztornym w Głębowicach.

Print Friendly, PDF & Email

Ścinawski park na trasie questu ŚCINAWA JEST CIEKAWA

W Ścinawskim parku, dzięki operacji pn. “Mała architektura na obszarze Krainy Łęgów Odrzańskich w granicy Szlaku Odry”

Print Friendly, PDF & Email

Nowe ławki i kosze w ścinawskim parku

W ścinawskim parku zamontowano nowe ławki i kosze na śmieci, w sumie 148 obiektów.

Print Friendly, PDF & Email

Nowe miejsca rekreacji w Gminie Rudna

Dzięki realizacji projektu pt. Rozwój infrastruktury turystycznej „Krainy Łęgów Odrzańskich” poprzez budowę wiat rekreacyjnych

Print Friendly, PDF & Email

Wprowadzenie nowych produktów i usług serwisowych dla branży motorowodnej w Krainie Łęgów Odrzańskich”

                          MAXIMUS s.c.   realizuje projekt pn. Wprowadzenie nowych produktów i usług serwisowych dla branży motorowodnej  w Krainie Łęgów Odrzańskich

Print Friendly, PDF & Email

(NIE)WINNY REJS – nowa oferta w Krainie Łęgów Odrzańskich

W ramach realizacji operacji pn.”Enoturystyka na Szlaku Odry – nowy pakiet turystyczny w Krainie Łęgów Odrzańskich” powstała innowacyjna oferta turystyczna.

Print Friendly, PDF & Email

Rajdy konne – antidotum na dolegliwości cywilizacyjne

W Dębnie, koło Wołowa, powstał ośrodek jeździecki, który oferuje niezwykłe rajdy konne, podczas których zanurzysz się  po uszy w naturze doliny Jezierzycy czy Dębnańskich bagien…

Print Friendly, PDF & Email

Złota Podkowa w Krainie Łęgów Odrzańskich

Szukasz miejsca na imprezę okolicznościową, plenerową lub organizację szkoleń? Miejsce spotkań Złota Podkowa Rusko przychodzi z pomocą 🙂

Print Friendly, PDF & Email

Glamping w jurcie czyli wypocznij w stylu glamour 🙂

W Krainie Łęgów Odrzańskich powstało nowe, bardzo klimatyczne miejsce wypoczynku i rekreacji.

Print Friendly, PDF & Email

Stajnia Warzyna Elżbieta Such

Na Szlaku Odry rozwinęło się miejsce przyjazne nie tylko dla miłośników jazdy konnej. Stajnia w Głosce prowadzi naukę jazdy konnej dla poczatkujących i zaawansowanych, przejażdżki w terenie m.in. wzdłuż Odry, naukę skoków i wiele innych aktywności dla małych i dużych jeźdźców.

Print Friendly, PDF & Email

Naroczyce w Gminie Rudna – nowy przystanek na Szlaku Odry.

Na rowerowym Szlaku Odry powstał nowy, bardzo atrakcyjny przystanek nad stawem – koniecznie się tu zatrzymajcie! Naroczyce w gminie Rudna 🙂

Print Friendly, PDF & Email

II MARKA LOKALNA “KRAINY ŁĘGÓW ODRZAŃSKICH”

Modernizacja zakładu w celu rozwoju oferty produktów lokalnych Krainy Łęgów Odrzańskich (gm. Ścinawa)

Wnioskodawca: Zakład Handlu i Przetwórstwa Owocowo-Warzywnego “Ścinawa” Spółka Cywilna
Przyznana kwota pomocy: 300 000,00 zł
Całkowita wartość projektu: 529 335,58 zł

Zakres operacji: rozwój przedsiębiorczości na obszarze wiejskim objętym strategią rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność – rozwijanie działalności gospodarczej.

Celem operacji było podniesienie konkurencyjności przedsiębiorstwa poprzez poszerzenie oferty o nowe produkty lokalne, unowocześnienie infrastruktury zakładu  oraz utworzenie nowego miejsca pracy.

W ramach operacji zbudowano halę magazynową, zakupiono i wdrożono dwie nowe linie technologiczne, zakupiono  etykietarkę, tunel zgrzewczy z pakowarką, szatkownicę do warzyw i dwa wózki widłowe.

Kontakt: zhpow-scinawa.com.pl

fb: https://www.facebook.com/zhpow.scinawa

Innowacyjny automat sprzedażowy stanął w Lutyni

Czy wiecie już, że mamy dostęp do pysznych, świeżych, produkowanych lokalnie soczków przez całą dobę!?

Print Friendly, PDF & Email

Dwa nowe punkty sprzedaży produktów lokalnych KŁO

Dzięki realizacji operacji pn. “Kolaż produktów lokalnych Krainy Łęgów Odrzańskich” powstały dwa punkty sprzedaży.

Print Friendly, PDF & Email

Rodzinna Klubokawiarnia MAŁPI GAJ w Wołowie

W Wołowie przy ul. Leśnej powstała bardzo kolorowa i radosna Rodzinna Klubokawiarnia gdzie dzieci mogą szaleć do woli, a rodzice odpocząć przy kawie.

Print Friendly, PDF & Email

III PRZEDSIĘBIORCZY MIESZKAŃCY “KRAINY ŁĘGÓW ODRZAŃSKICH”

Doradztwo żywieniowe i dietetyczne & Warsztaty kulinarne w Krainie Łęgów Odrzańskich” (gm. Miękinia)

Wnioskodawca: Kamila Seifert – Jędrzejczak
Przyznana kwota pomocy: 60 000,00 zł
Całkowita wartość projektu:  66 616,00 zł

Zakres operacji: rozwój przedsiębiorczości na obszarze wiejskim objętym strategią rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność – podejmowanie działalności gospodarczej.

Celem operacji było stworzenie nowego miejsca pracy poprzez założenie i prowadzenie działalności gospodarczej z zakresu doradztwa żywieniowego i dietetycznego oraz warsztatów kulinarnych.

W ramach operacji zakupiono sprzęt i wyposażenie niezbędne do prowadzenia gabinetu dietetyki, konsultacji online, wizyt domowych u pacjentów oraz warsztatów żywieniowych w szkołach, m.in. analizator wagi ciała, waga medyczna, wzrostomierz ultradźwiękowy i inne.

Kontakt: https://www.healthymenu.pl/

fb: https://www.facebook.com/healthymenupl

Zaawansowana diagnostyka drzew w Krainie Łęgów Odrzańskich

Ochrona drzew zyskuje na znaczeniu, jednak nadal często mamy do czynienia z ich pochopną wycinką. Aby temu zapobiec niezbędna jest dostępność profesjonalnych narzędzi w firmach zajmujących się pielęgnacją zieleni. Dzięki dotacji UE w ramach LEADER-a  wołowska firma SILVECO wzbogaciła się właśnie o taki specjalistyczny sprzęt do diagnostyki drzew. 

Print Friendly, PDF & Email

Ekoodra.pl czyli platforma edukacyjna Krainy Łęgów Odrzańskich

Ekoodra.pl to nowo powstała Platforma Edukacyjna dedykowana dla dziedzictwa przyrodniczego oraz kulturalnego Krainy Łęgów Odrzańskich.

Print Friendly, PDF & Email

Pasieka Ziębów w Kwietnej Krainie Łęgów Odrzańskich

Dzięki dofinansowaniu Unii Europejskiej na podejmowanie działalności gospodarczej w ramach działania LEADER, powstała nowa oferta edukacji w pszczelarskiej w Lipnicy, nieopodal Środy Śląskiej.

Print Friendly, PDF & Email

Wynajem domu w Dolinie Łachy

Z pomocą dofinansowania na podejmowanie działalności gospodarczej w ramach programu LEADER, powstała na terenie Lokalnej Grupy Działania Kraina Łęgów Odrzańskich nowa firma świadcząca usługi w zarządzaniu nieruchomościami.

Print Friendly, PDF & Email

“Los bosques” czyli hiszpański w łęgach!

Dzięki dofinansowaniu Unii Europejskiej na podejmowanie działalności gospodarczej w ramach działania LEADER, powstała nowa szkoła językowa z siedzibą w Wołowie.

Print Friendly, PDF & Email

Senior Protect czyli opieka nad osobami starszymi

W Krainie Łęgów Odrzańskich z pomocą dofinansowania na podejmowanie działalności gospodarczej w ramach działania LEADER, powstała nowa firma z siedzibą w Środzie Śląskiej, oferująca usługi z zakresu opieki nad osobami starszymi.

Print Friendly, PDF & Email

Nowa wypożyczalnia urządzeń budowlanych i sprzętu eventowego EKO DRAFT

Z pomocą dofinansowania na podejmowanie działalności gospodarczej w ramach programu LEADER, powstała na terenie Lokalnej Grupy Działania nowoczesna Wypożyczalnia Sprzętu  i Narzędzi EKO DRAFT.

Print Friendly, PDF & Email

Fabryka Wspomnień – firma stworzona z wielu pasji….

Pomysł na złożenie firmy narodził się niemal przypadkiem jak to się często w życiu zdarza.

Print Friendly, PDF & Email

Usługi minikoparki dostępne w Krainie Łęgów Odrzańskich

W gminie Rudna w miejscowości Chobienia, powstała firma JBC Cezary Kołodziej świadcząca montaż zbiorników wodnych oraz usługi minikoparką.

Print Friendly, PDF & Email

Najlepszą pamiątką jest to, co możesz zobaczyć i usłyszeć

Kamera, akcja! w Krainie Łęgów Odrzańskich – pod takim tytułem jest realizowana operacja w ramach LEADRA, która umożliwiła Szymonowi Golinowskiemu z Wołowa otworzenie działalności gospodarczej polegającej na filmowaniu i fotografowaniu.

Print Friendly, PDF & Email

Owoc Pasji w Krainie Łęgów Odrzańskich — powstaje videocast o lokalnych markach

Na terenie krainy Łęgów Odrzańskich powstała nowa firma świadcząca usługi nagrywania materiałów wideo promujących lokalne biznesy.

Print Friendly, PDF & Email

Rzemieślnicza stolarnia w Krainie Łęgów Odrzańskich

W miejscowości Kozowo w gminie Wińsko powstała firma „STOLARNIA Krzysztof Walacik” zajmująca się wykonywaniem wyrobów z drewna.

Print Friendly, PDF & Email

IV AKTYWNE, WYKSZTAŁCONE I ZINTEGROWANE SPOŁECZEŃSTWO OBYWATELSKIE

Wyniki naboru wniosków o powierzenie grantu na KONCEPCJE SMART VILLAGE

Publikujemy wyniki naboru wniosków o przyznanie pomocy w NABORZE WNIOSKÓW NR 1/2023/G z dnia 30.06.2023r.

Print Friendly, PDF & Email

Gościnność winem pisana

W Prochowicach powstała modelowa winnica, w której będą realizowane szkolenia z zakresu enologii.

Print Friendly, PDF & Email

Wyjazd studyjny seniorów do Głębowic

W dniach 25-26 października, seniorzy z terenu gminy Ścinawa uczestniczyli w wyjeździe studyjnym do miejsca gdzie przyroda Łęgów Odrzańskich przenika się ze wspaniałym dziedzictwem kulturowym.

Print Friendly, PDF & Email

Centrum Turystyki i Kultury w Ścinawie aktywizuje mieszkańców Krainy Łęgów Odrzańskich

W ramach projektu pn. “CTiK aktywizuje mieszkańców Krainy Łęgów Odrzańskich” upowszechniamy wiedzę o Krainie Łęgów Odrzańskich

Print Friendly, PDF & Email

V POZNAJEMY PRZYRODĘ I DZIEDZICTWO “KRAINY ŁĘGÓW ODRZAŃSKICH”

Konserwacja stropu w oratorium Kościoła p.w. NMP z Góry Karmel

Dzięki dofinansowaniu z funduszy europejskich  – Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020,

Print Friendly, PDF & Email

Modernizacja szachulcowej stodoły w Jodłowym Młynie trwa

W Jodłowym Młynie – Zagrodzie Edukacyjnej nieopodal Brzegu Dolnego trwa renowacja ścian szachulcowej stodoły.

Print Friendly, PDF & Email

Słynna “Szwajcarka” w Brzegu Dolnym odrestaurowana

Pod koniec czerwca 2022 roku Gmina Brzeg Dolny pozyskała dofinansowanie na rewitalizację Domu Szwajcara

Print Friendly, PDF & Email

Św. Jadwiga Śląska – księżna w Krainie Łęgów Odrzańskich

We wsi Łososiowice (Gmina Wołów) znajduje się barokowy kościół p.w.  św. Jadwigi, księżnej z rodu  Andechs (Bawaria),

Print Friendly, PDF & Email

Stodoła w Jodłowym Młynie jako przykład szachulcowej zabudowy na Szlaku Odry

W zabytkowym Jodłowym Młynie w Starym Dworze prowadzone są prace restauracyjne i konserwacyjne

Print Friendly, PDF & Email

Chronimy dziedzictwo na Szlaku Odry – Kościół pw. Św. Marcina w Krzelowie

W Kościele pw. Św Marcina w Krzelowie w gminie Wińsko, odrestaurowano witraże okienne w nawie głównej kościoła.

Print Friendly, PDF & Email

Niezwykły “ołtarz rolników” w głębowickim kościele po renowacji

Ołtarz boczny św. Jadwigi, to jeden z 7 ołtarzy bocznych w kościele parafialnym w Głębowicach. Drewniany ołtarz zbudowany został w stylu rokokowym przez Antoniego Schulza.

Print Friendly, PDF & Email

Nowe witraże w Kościele p.w. Św. Marcina w Krzelowie

Już można podziwiać wspaniałą robotę konserwatorską w Kościele w Krzelowie.

Print Friendly, PDF & Email

Śladami Św Jadwigi Śląskiej przez Lubiąż

Śladami św. Jadwigi Śląskiej w Krainie Łęgów Odrzańskich –  to projekt dofinansowany w ramach działania Leader, Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 – 2020, realizowany przez Powiat Wołowski.

Print Friendly, PDF & Email

Mathaus Knote rzeźbiarz Krainy Łęgów Odrzańskich

Pod takim tytułem realizowany jest projekt mający na celu remont elewacji kościoła w Łososiowicach oraz udostępnienie go turystom do zwiedzania.

Print Friendly, PDF & Email
Print Friendly, PDF & Email