tel. 509 347 189
biuro@lgdodra.pl

AKTUALNOŚCI

UWAGA zmiana terminów konkursu Działaj Lokalnie!!!

Kilka dni temu podaliśmy informację o tegorocznych terminach naboru w konkursie Działaj Lokalnie – niestety, ze względu na ogólną sytuację w kraju spowodowaną pandemią terminy te muszą zostać przesunięte.

Prawdopodobnie zmieni się również regulamin konkursu dlatego prosimy śledzić naszą stronę www oraz facebooka (https://www.facebook.com/KrainaLegowOdrzanskich). Jedno jest pewne – tegoroczna edycja konkursu Działaj Lokalnie odbędzie się! Być może w nieco zmienionej formie, ale o wszystkich ustaleniach będziemy informować Państwa na bieżąco.  Poniżej przedstawiamy fragment listu Pawła Łukasika z Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce, który prowadzi nadzór merytoryczny nad Programem Działaj Lokalnie w całej Polsce.


“(…) Przyszło nam stanąć przed wielkim wyzwaniem jakim jest realizacja Programu Działaj Lokalnie w czasie epidemii. Ta sytuacja nakłada poważne ograniczenia na funkcjonowanie inicjatyw obywatelskich. Drastyczne ograniczenie: możliwości spotkań, organizacji wielu form aktywności społecznej, współpracy z różnymi interesariuszami. Na te ograniczenia nakładają się różne negatywne postawy w wielu środowiskach lokalnych: lęku, zagrożenia, bezradności.

Dalsze funkcjonowanie Programu Działaj Lokalnie będzie wymagać wielu zmian w jego funkcjonowaniu:

Praktycznie przeniesienie wszystkich elementów do Internetu. Od organizacji spotkań informacyjnych, po posiedzenie Komisji Grantowych.

Ponadto, spotkamy się zapewne z zamieraniem aktywności obywatelskiej w społecznościach lokalnych i żeby w sprawiedliwy sposób wesprzeć najcenniejsze inicjatywy, trzeba będzie przeprowadzić kilka lokalnych rund grantowych, skrócić czas realizacji lokalnych projektów, przesunąć terminy otwierania i zamykania lokalnych konkursów grantowych.

Skutki społeczno-ekonomiczne epidemii są poważne. Ubóstwo, bezrobocie, wykluczenie społeczne powrócą jako ważne społeczne wyzwania. Wpłyną one na funkcjonowanie lokalnych inicjatyw i wolontariatu.

To przeciwdziałanie różnym negatywnym skutkom epidemii będzie najważniejszym celem motywującym do działania mieszkańców społeczności lokalnych. I chcemy, żeby program Działaj lokalnie pomagał inicjatywom lokalnym w zmierzeniu się z tym wyzwaniem. To bardzo ważne. Chcemy wspierać walkę z negatywnymi skutkami epidemii. Ale chcemy pracować zgodnie z naszym podejściem. Wspieramy grupy obywateli, inicjatywy, organizacje. Wspieramy aktywnych obywateli którzy mają odwagę działać i zmierzyć się z tak trudnym zadaniem. Nie możemy zastępować organizacji charytatywnych, czy placówek samorządowych i programów rządowych w niesieniu pomocy osobom indywidualnym. Dalej będziemy działać poprzez grupy obywateli, poprzez organizacje.

Drodzy, napiszcie proszę jakich zmian od nas oczekujecie, które z wyżej przedstawionych rozwiązań chcielibyście zastosować w swojej lokalnej praktyce. Wypracujmy Program Działaj Lokalnie na nowo, tak by skutecznie wykorzystać jego potencjał w walce z negatywnymi skutkami epidemii. Czekamy na wasze propozycje i możliwe rozwiązania. Gorąco zachęcam do dyskusji ! (…)”

Print Friendly, PDF & Email