Ruszyły konsultacje projektu Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej. I etap konsultacji potrwa do 15 lutego 2021 roku. Zapraszamy do zapoznania się z tym projektem i zgłaszania uwag.
Jak zgłosić uwagi?
Każdy zainteresowany ma możliwość zapoznania się z projektem PS dla WPR i zgłoszenia swojego stanowiska poprzez specjalny formularz. Dokumenty te dostępne są na stronie: www.gov.pl/web/wprpo2020/konsultacje-spoleczne-planu-strategicznego-dla-wpr.
Cel konsultacji projektu PS dla WPR
Propozycje rozwiązań przedstawione w projekcie Planu Strategicznego dla WPR zostały wypracowane w trakcie prac zespołów skupiających środowiska eksperckie, zaangażowane do oceny stanu oraz zidentyfikowania najistotniejszych potrzeb i wypracowania sposobu ich realizacji.
Zgodnie z informacją MRiRW
Zgłoszone uwagi pomogą w wypracowaniu rozwiązań, które będą szansą dla Polski w kształtowaniu przyszłych instrumentów interwencji. Ułatwią dostosowywanie ich do krajowych uwarunkowań, przy jednoczesnym kształtowaniu zasad i warunków dostępu do wsparcia.
Przypominamy, że WPR obejmuje również podejście LEADER i będzie ono kontynuowane w kolejnym okresie. Zgodnie z projektem planu:
W ramach podejścia LEADER kontynuowane będzie wsparcie finansowe na tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw oraz inwestycje z zakresu małej infrastruktury,wykorzystania potencjału historycznego i kulturowego oraz wsparcie aktywizujące mieszkańców małych miejscowości wiejskich. Dodatkowo pomoc będzie udzielana dla przedsięwzięć związanych z tworzeniem gospodarstw opiekuńczych i rozwojem srebrnej gospodarki. Nowym instrumentem realizowanym w ramach interwencji typu Współpraca będą przedsięwzięcia z zakresu rozwoju inteligentnych wiosek (smartvillages) mających na celu wykorzystanie wiedzy lub innowacji w poszukiwaniu rozwiązań m.in. w obszarach poprawy jakości życia, ograniczenia depopularyzacji, niekorzystnych trendów demograficznych, podniesienia jakości usług lokalnych lub bezpieczeństwa, poszanowania środowiska lokalnego, niewystraczającej ilość miejsc pracy czy wykluczenia cyfrowego. Smart villages będą przedsięwzięciami wspieranymi w ramach podejścia LEADER.
Zapraszamy do lektury i przesyłania swoich uwag do ministerstwa.